Elektrolity w organizmie – jak prawidłowo je uzupełniać?

31 sierpień
photo

Elektrolity to coś, co jest wręcz niezbędne do tego, aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował. Jest to podstawa, o której bardzo często przypominają nam lekarze. Jeśli dojdzie do niedoboru, mogą powstać...

Elektrolity to coś, co jest wręcz niezbędne do tego, aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował. Jest to podstawa, o której bardzo często przypominają nam lekarze. Jeśli dojdzie do niedoboru, mogą powstać zaburzenia rytmu serca, drżenia ciała, a nawet omdlenia. Warto zatem wiedzieć, jak należy prawidłowo je uzupełniać.

Czym są elektrolity?


Medycznie, mówi się o nich jony soli, jakie występują w płynach zawartych w naszym ciele, czyli we krwi, osoczu, oraz płynach tkankowych. Ludzkie ciało musi utrzymywać odpowiedni poziom płynów, by mogło normalnie funkcjonować. Elektrolity składają się z: sodu, jonu, potasu, wapnia, oraz magnezu i w ten sposób organizm utrzymuje prawidłowe napięcie w błonach komórkowych i odpowiednio przenosi impulsy nerwowe, do pozostałych komórek.

W jaki sposób tracimy elektrolity?


Najczęściej dochodzi do tego podczas upałów, bądź jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Elektrolity „uciekają” z naszego organizmu poprzez pot, lub podczas walki z infekcjami wirusowymi. Dlatego… Trzeba systematycznie je uzupełniać, aby zachować równowagę i uniknąć niedoboru wody w naszym organizmie.

Jak uzupełniać elektrolity?


W zachowaniu odpowiedniej ilości elektrolitów pomaga:

  • - picie wody wysokozmineralizowanej w dużych ilościach
  • - picie soków pomidorowych – źródło potasu
  • - stosowanie diety, która bazuje na: sodzie, potasie i magnezie – spożywanie bananów, pomidorów, moreli suszonych, kakao, pestki dyni, migdały.
  • - stosowanie tabletek bogatych w minerały np. chelaty aminokwasowe
  • - picie dużej ilości napojów izotonicznych bogatych w chlorek sodu i potasu, w przerwach między treningami
REJESTRACJA
TELEFONICZNA
(22) 424 99 09
(22) 424 99 10
GSM: 509 831 621
poniedziałek-piątek 9.00-20.00
sobota 9.00-14.00
e-mail: kontakt@terkommed.pl