Co to są nadziąślaki?

18 listopad
photo

Dowiedz się więcej o nadziąślakach, schorzeniu jamy ustnej!

Jeśli chodzi o choroby jamy ustnej, możemy spotkać się z wieloma różnymi, być może nieznanymi schorzeniami. Dzisiaj chcieliśmy zwrócić waszą uwagę na nadziąślaki. Czym one właściwie są? Zaliczają się do zmian błony śluzowej, występującej w jamie ustnej. Na szczęście schorzenie to nie ma nic wspólnego z nowotworem, jednak pomimo tego należy się nimi zainteresować i dokonać szybkiej diagnostyki…


Jakie wyróżniamy rodzaje nadziąślaków?
Dziedzina naukowa, jest tą, w której można wyróżnić wiele rodzajów danej choroby. Jeżeli chodzi o nadziąślaki chcemy przytoczyć ich dwie odmiany.

  • - Nadziąślaki ziarninowe i włókniste – wyglądają, jak kuliste, szypułkowe guzki, które mają konsystencje różnego rodzaju. Bardzo często wyglądają jak miękkie, elastyczne guzki o różnej twardości. Kolorystycznie prezentują się inaczej, niż barwa dziąseł (różowe lub czerwone). Nie sprawiają bólu i występują tylko na obszarze błony śluzowej dziąseł.


  • - Nadziąślaki olbrzymiokomórkowe -  wyglądem przypominają guzy, które mają miękką konsystencję. Jeżeli dojdzie do jakiegokolwiek, nawet niewielkiego urazu mogą krwawić. Ten rodzaj nadziąślaka może przeistoczyć się w owrzodzenie, które powraca i przekształca się w zmianę nowotworową- złośliwą. Ten typ schorzenia jest całkowicie inny od reszty.

Diagnostyka tak ważna dla człowieka...Jeżeli zauważymy jakieś, dziwnie prezentujące się zmiany w naszej jamie ustnej, powinniśmy bezzwłocznie udać się do lekarza. Nigdy nie wiemy, czym to może grozić, więc lepiej zawsze dmuchać na na zimne.
REJESTRACJA
TELEFONICZNA
(22) 424 99 09
(22) 424 99 10
GSM: 509 831 621
poniedziałek-piątek 9.00-20.00
sobota 9.00-14.00
e-mail: kontakt@terkommed.pl